Kısa Film Kategorisi
  Hata! Yayınlanacak Film Bulunamadı
Kısa Film Kategorisi
1910’larda ortaya çıkan kısa filmler, uzun metraj filmlerinin daha uzun çekilmeleri üzerine ortaya çıktı. Döneme ait kısa film izle – kısa filmler Charlie Chaplin, Buster Keaton, Laurel ve Hardy gibi filmlerden oluşmaktaydı. Kısa film çekimleri genellikle daha ağır konulara yönelirek oluşturulmaktadır. Uzun metraj filmlere göre daha özgür bir alanları bulunmaktadır. 1960’lardan bu yana kısa filmler bağımsız bir hava izlemişlerdir. Genel itibariyle özel projeler için çekilmeye başlanan kısa filmler izle – kısa filmler, stüdyo projelerinde kullanıldılar. Ticari amaçlardan uzaklaşan bir yapımları bulunmaktadır. Risk almak daha kolaydır. Ancak ksıa filmlerin başarıya ulaşmaları festivaller veya kamu gösterimlerinde mümkün olabilmektedir.
Kısa film yarışmaları da buna binayen düzenlenmektedir. Kısa filmler, aynı zamanda toplumsal mesajlarda vermektedirler. Mutlaka verdikleri mesajlar bulunmaktadır. Orjinal adıyla Wrong Side of The Bad adlı film, Türkçe adıyla; Yatağın Ters Tarafı, 2006 yılı ödüllü kısa filmlerindendir.
Kısa film yatağın ters tarafından kalkıp yine de gününü düzeltmek isteyen bir adamı anlatmaktadır. Filmin yönetmenliğini Daniel Luccehesi üstlenirken, filmin kazandığı yarışma, One Minute Wonder’dır. İçinde biraz fantastik tatlar barındıran Portal adlı kısa filmse, Dan Trachtenberg’e ait. Portal: No Escape olarak da geçen kısa film izle – kısa film, aniden bir hücrede uyanıp hiçbir şey hatırlamayan bir kadının hikayesini anlatıyor. Bu film de birçok ödül kazanmış diyebiliriz.
Papa, son üç yılın en çok ödül kazanan kısa filmlerinden bir tanesidir. Mucit bir babanın, mükemmel baba olmadığını farketmesiyle, mükemmel babayı icat etmeye çalışmasını anlatan bir film olarak karşınıza çıkmaktadır. Filmin çizimleri ve yönetmenliğiyse Natalie Labarre’ye aittir. Kısa filmin toplam süresiyse 6 dakika 20 saniyedir.
Biraz eskilere gidilirse Fransızlara ait 1997 -  1998 yıllarının ödüllü ve adayı olan kısa film izle – kısa filmi karşımıza çıkacaktır. Orjinal adıyla La Vieille Dame et les Pigeons (Yaşlı Kadın ve Güvercinler), sessiz sinema geleneğinin izlerini taşıyan bir kısa film dahadır. Parisli bir polis memurunun yaşlı bir kadının evine girerek açlıktan zayıf düşmüş bir adamın karnını doyurma çabalarını anlatan kısa film, Fransız animatör Sylvain Chomet’e aittir.

  KATEGORİLER